baner_polskoonline_630

Interiérové schodisko

Sample ImageÚlohou schodiska je prepojiť jednotlivé podlažia a poskytnúť používateľovi bezpečnú a pohodlnú cestu pri výstupe i zostupe. Úspešnú realizáciu schodiska podmieňuje splnenie niekoľkých základných požiadaviek, ktoré treba zohľadniť už pri plánovaní stavby domu. Okrem tvaru a vyhovujúcej statiky musí byť schodisko dostupné zo všetkých uvažovaných miest, dobre vetrateľné, dostatočne osvetlené a navrhnuté úsporne, aby neprekážalo či zbytočne neuberalo priestor. Stavba je náročná z hľadiska stavebného i estetického, preto jej treba venovať veľkú starostlivosť od začiatku do konca a dbať na každý detail.

Tvary schodísk

Vo väčšine prípadov je schodisko dominantným prvkom interiéru a ovplyvňuje dizajn miestnosti. Správna voľba jeho tvaru preto významne dotvára celkový vzhľad priestoru. Základné delenie schodísk určuje pôdorysný tvar. Tu existujú tri možnosti. Najpohodlnejšie a najbezpečnejšie sú priamočiare schodiská, ktorých stupne majú stálu šírku nástupnice. To umožňuje plnohodnotne využívať celú plochu pri výstupe i zostupe. Druhú možnosť predstavujú krivočiare schodiská s kosými stupňami s rôznou šírkou nástupnice. Tento typ je skladný (zaberá menší pôdorysný priestor ako priamočiare schodisko) a poskytuje vysokú variabilitu. Preto sa často využívajú v súkromných interiéroch. Pri veľkom zakrivení (pri malom polomere) sa však nedá využívať celá šírka, čo do určitej miery obmedzuje pohyb nahor i smerom dolu.
Posledným typom sú rôznočiare schodiská. Už z ich názvu vyplýva, že sa v jednom ramene stretávajú rovné i kosé stupne, čím dochádza k premenlivej šírke nástupnice vo výstupovej čiare. Hoci poskytujú rozmanité využitie, z dôvodu premenlivej šírky sa príliš neodporúčajú.

Ramená schodiska

Sample ImageKaždé schodisko sa skladá z ramien. Ich počet určuje rozdelenie na jednoramenné, dvojramenné, viacramenné a rozvetvené. Podrobnejšie sa ďalej rozlišujú podľa podoprenia. Môže ísť o podoprenie vretenové, kde sú ramená obojstranne podoprené vretenovou stenou, alebo sú do nej votknuté, pilierové, kde podestové nosníky a schodnice podopierajú piliere, schodnicové s ramenami podoprenými schodnicami votknutými do podestových nosníkov. Doskové schodiská majú ramená zo šikmých dosiek posadených na podestovom nosníku, visuté schodiská zasa majú ramená zo stupňovi jednotlivo votknutých do schodiskových stien. Ramená či stupne zavesených schodísk visia na tiahlach zo stropnej konštrukcie. Existujú i tzv. rebríkové schody a pažené či pohyblivé ramená, ktoré sa však v súkromných domoch spravidla nevyužívajú.

Zábradlie

Sample ImageAby bol výstup i zostup bezpečný a pohodlný, musí byť schodisko doplnené zábradlím. Výšku, pevnosť, rozmery výplní a umiestnenie zábradlia predpisujú normy, ktoré treba pri realizácii dodržiavať. Ak je okolo schodiska stena, postačí okolo nej madlo. Platia preň rovnaké zásady ako pre zábradlie, pričom medzi stenou a madlom musí byť odstup aspoň 40 mm, aby sa používateľ mohol pohodlne oprieť a mal dostatočný priestor na vedenie ruky. Z hľadiska bezpečnosti sa neodporúča ukončovať zábradlie zarovno s koncom schodiskového ramena, ale pretiahnuť ho o 150 až 300 mm do priestoru, aby poskytlo oporu ešte pred vstupom na schodisko (ocenia to najmä zdravotne postihnutí, ktorým sa takto na schodisko lepšie vstupuje). Pri montáži by sa nemalo podceňovať uchytenie. Prvý a posledný bod (začiatok a koniec) sú miesta, ktorá zaručujú tuhosť a tak i bezpečnosť pri používaní. S tým je tiež spojené ukončenie, ktoré musí byť doriešené do posledného detailu a to nielen z estetického, ale i bezpečnostného hľadiska, aby ukončenie „netrčalo“ do priestoru a nestalo sa nebezpečným prvkom domácnosti.Materiály
Schodisko je dominantou ktoréhokoľvek interiéru. Nielen voľba jeho tvaru, ale i výber správnych materiálov môže priestor dotvoriť, ale aj výtvarne znehodnotiť. Schodisko je namáhaná a často využívaná cesta, preto je výber materiálu podstatný. Očakáva sa, že bude kvalitné, odolné voči námahe a opotrebeniu. Vždy vychádzajme z celkového charakteru priestoru. Do moderne zariadených priestorov sa hodia súčasné módne materiály, akými je kov a sklo. Osvedčenou možnosťou je prispôsobenie sa použitým materiálom v miestnosti. Obľúbené je drevo, prírodný kameň, keramika alebo ich kombinácie. Nech sa už rozhodneme pre akýkoľvek variant, musíme z hľadiska bezpečnosti dbať i na klzkosť povrchu. Ak je materiál šmykľavý, musí byť najviac zaťažovaný okraj nástupnice opatrený protisklzovou úpravou, aby bola cesta úplne bezpečná. Do nástupnice sa môžu vybrúsiť drážky, vypieskovať celý jej povrch alebo použiť pásy z nešmykľavých materiálov (koberec, PVC).

Časté omyly

Sample ImagePred stavbou schodiska je dobré nielen poznať možnosti realizácie, ale aj niektoré najčastejšie omyly z predchádzajúcich rokov.
1. Podestové schodisko verzus schodisko zhodného priemeru bez podesty s plynulo vytočenými stupňami. Pri rozhodovaní, ktorý typ schodiska zvoliť, sa veľa ľudí nerozhodlo najlepšie. Výhodnejšia je druhá možnosť, ktorá je menej stavebne náročná a zaberá menej priestoru.
2. Čím menšia výška stupňa, tým lepšie. Nie je to pravda. Ide tu o prežitok doby a bolo načase od neho upustiť. Ideálne parametre schodiskového stupňa vychádzajú z bežného kroku (63 – 65 cm) a sú raz na vždy dané: výška 18 – 20 cm, šírka 24 – 26 cm. Je logické, že ak sa zníži stúpanie, musí sa predĺžiť nástupnica, čím sa zväčší počet stupňov na rovnakú výšku. Výsledkom je schodisko s dlhšou výstupnou líniou, ktoré stojí viac peňazí.
3. Šírka schodiska má mať viac ako 100 cm. Ak si uvedomíme, že šírka najširších dverí je spravidla 90 cm, potom je celkom zbytočné realizovať schodisko s väčšou priechodnou šírkou. . . .


TEXT Barbara Turčíková FOTO Artmex a redakcia

Zdroj: Media/St s.r.o.
 
baner_mojinterier_300

baner_dvere_okna_parkety

Pozrite si video...

ANKETA

Kde hľadate nábytok?
 

TOPlist

Copyright © 2006 - 2015 96design s.r.o. Čadca. Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo šírenie obsahu mojinterier.sk je výslovne zakázané bez písomného súhlasu. mojinterier.sk dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov.
ISSN 1337 - 012X
kódex kvality | reklama - cenník | kontakt | pridať firmu - objednávka inzercie


nábytok | dvere, okná, parkety | maxmoto / dizajnový nábytok