baner_polskoonline_630

Čo s malou kuchyňou

Sample ImageKuchyňa je vo  väčšine domácností centrom rodinného života. Štandardné bytové domy stavané posledných sto rokov sú riešené bez ohľadu na tento fakt, preto je len prirodzené, že sa ju snažíme pri prípadnej rekonštrukcií bytu zväčšiť, či už opticky alebo stavebnými úpravami.

 

 

 


VO VÄČŠINE BYTOV JE KUCHYŇA VEDĽA OBÝVAČKY, PRETO SA PRIRODZENE NÚKA MOŽNOSŤ ZVÄČŠENIA PRÁVE ICH SPOJENÍM.

Ak priečka, ktorá delí kuchyňu s obývačkou nie je nosná, je možné ju celú alebo čiastočne vybúrať, na čo je potrebný posudok od statika. Aj keď sa nebude jednať o stavebnú úpravu, pri ktorej potrebujete stavebné povolenie, je potrebné ohlásiť stavebné úpravy na príslušnom miestnom úrade na obore životného prostredia. Jednou z možností je aj vybúranie otvoru v tvare okna, ktoré môže slúžiť na optický kontakt, alebo prípadne na podávanie jedál ako podávací pult. V takom prípade je vhodné hneď vedľa tohoto otvoru umiestniť jedálenský kút. Samozrejme závisí to od individuálneho riešenia každého bytu. Každopádne je to aspoň optické a aj funkčné zväčšenie jedálenskej plochy.


VÝHODY:
-  Opticky sa zväčší nielen priestor kuchyne, ale aj obývačky.
-  Pri troche fantázie môže vzniknúť zaujímavé architektonické riešenie.
-  Dá sa lepšie usporiadať jedálenský kút, nemusíme sa obmedzovať na miniatúrne jedálenské kúty, ale môžeme si dovoliť aj veľkorysejšie poňatý jedálenský stôl so stoličkami.
-  Vybúraný otvor môžeme upraviť ako barové sedenie, čo dodá našej kuchyni úplne iný rozmer.
-  Keď domáca pani varí, je spolu s ostatnými členmi rodiny, ktorí sa nachádzajú v obývacej časti a nie je tak pri varení izolovaná od zvyšku rodiny, prípadne návštevy.


NEVÝHODY:

-  Ak kuchyňa nie je uzavretá miestnosť, kuchynské pachy sa môžu šíriť po celom byte. Dá sa to vyriešiť použitím dobrého digestora, ktorý nám odsaje nielen výpary z varenia, ale je aj zaujímavým estetickým prvkom v kuchyni.
Dnes je už na trhu široký výber týchto elektrospotrebičov. Mnohí majitelia takto upravených bytov vám asi ale povedia, že ani najlepší digestor neodsaje pachy z výrazne aromatických jedál dokonale.
-  Pri neočakávanej návšteve môže byť náhodný neporiadok v kuchynskej časti na očiach.
-  Hluk v kuchyni môže byť niekedy pre obývaciu časť nepríjemný.

 

Všetky tieto nevýhody je možné vyriešiť aj tak, že kuchyňa síce bude prepojená s obývačkou, ale bude ich možné oddeliť skladacími alebo posuvnými dverami. Tým sa vyhneme aj šíreniu pachov, hluku ale aj zvedavým pohľadom.


PRI ÚPLNOM PREPOJENÍ TÝCHTO MIESTNOSTÍ MUSÍME DBAŤ AJ NA TO, ABY KUCHYNSKÁ LINKA SPOLU S JEDÁLŇOU A OBÝVACOU ČASŤOU SPOLU LADILI.

Sample ImageTo sa týka nábytkových materiálov, ale aj farby stien, nehovoriac o podlahách. Všetko je vhodné zariadiť ako jeden celok. Konkrétnejšie to znamená napr., že materiál kuchynských dvierok, korpusov a pracovnej dosky by mal štýlovo, tvarovo, materiálovo aj farebne ladiť s jedálenským stolom a stoličkami a ostatným nábytkom v obývacej izbe. Ak nechceme robiť rozsiahlejšie búracie práce, opticky kuchyňa získa na priestore aj tak, že zrušíme dvere a necháme len otvor so zárubňou. Prípadne tento otvor len zväčšíme.

INÁ MOŽNOSŤ ZVÄČŠENIA

Veľká časť našich starších bytov je riešená tak, že do kuchyne vedie aj úzka chodbička vedúca okolo kúpeľne a záchodu z predsiene. Ak je zabezpečený prechod medzi obývačkou a kuchyňou, je kuchyňu možné pri prestavbe rozšíriť práve o túto úzku chodbičku. Kuchyňa (aj kúpeľňa) tak získa na priestore. Jediné, o čo prídeme, je priamy vstup do kuchyne z chodby, na čo sa dá celkom dobre zvyknúť.


PODLAHA

To, že podlahu v kuchynskej časti, kde sa narába s rôznymi tekutinami, je potrebné vybrať čo najodolnejšiu, nemusíme zdôrazňovať. V jedálenskej a obývacej časti už takáto opatrnosť nie je potrebná. Keď sú tieto zóny spojené do jedného celku, môže nám vzniknúť priestor s dvoma rôznymi druhmi podláh. Môžeme to využiť vo svoj prospech a miesto, kde sa stretávajú tieto dva materiály vyriešiť zaujímavo po estetickej stránke – napríklad šikminami alebo rôznymi odskokmi – fantázii sa medze nekladú. Keďže sa jedná o dva rôzne materiály, ktoré inak pracujú, je potrebné použiť kvalitnú prechodovú lištu, ktorá zakryje nielen škáry, ale aj prípadný výškový rozdiel, ktorý musí byť samozrejme čo najmenší.


Zdroj: Wüstenrot stavebná sporiteľňa, a. s.

 
baner_mojinterier_300

baner_dvere_okna_parkety

Pozrite si video...

ANKETA

Kde hľadate nábytok?
 

TOPlist

Copyright © 2006 - 2015 96design s.r.o. Čadca. Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo šírenie obsahu mojinterier.sk je výslovne zakázané bez písomného súhlasu. mojinterier.sk dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov.
ISSN 1337 - 012X
kódex kvality | reklama - cenník | kontakt | pridať firmu - objednávka inzercie


nábytok | dvere, okná, parkety | maxmoto / dizajnový nábytok